«Радянський Союз» і «права людей» це антоніми. В СРСР не зважали на долю та благополуччя їх громадян. І недовга в історичному контексті 70-річна історія цієї держави, тим не менш, залита кров’ю.
Сьогодні, 27 жовтня річниця ще однієї жахливої, страшної події – розстрілів в урочищі Сандармох.
Де знаходиться ця велетенська братська могила для «ворогів народу»? Це урочище в Карелії, неподалік від міста Повенець. На території в 10 га знайдено 236 розстрільних ям, в кожній по півсотні тіл.
Це трагедія не лише українців. Радянська каральна машина була «демократичною» і знищувала людей не дивлячись на національність. Сандармох став останнім притулком для більш ніж 9 500 людей 58 національностей.
Всі вони були убиті у 1937 році протягом 5 страшних ночей, з 27 жовтня до 4 листопада. Серед жертв були різні люди: заможні селяни, інтелігенти, вчені, політики, письменники, художники, представники духовенства.
Всі вони були в`язнями табору на Соловках. Вони вірили, що повернуться додому, що безкінечний тюремний строк рано чи пізно закінчиться, і вони знову зустрінуть своїх рідних. Але стали ще одними жертвами сталінських репресій.
Керував розстрілами капітан Михайло Матвєєв. У 1939 році на допиті він розповідав дуже моторошні речі.
У перший день розстрілів один із ув`язнених дістав схований ніж та напав на конвоїрів. Щоб такого не сталось пізніше, вже наступного дня жертв роздягали до нижньої білизни. Потім їх били, багатьом проламували череп, і вже напівживих грузили у машини, що їх до лісу.
Там ті, хто вижив після побиття, бачили ями, заздалегідь викопані НКВД. Біля ям були вогнища. Конвоїрам же потрібно було десь грітись холодними зимовими ночами.
Ув`язненим наказували лягти в яму лицем вниз і стріляли і упор. Шансів вижити – не було.
Всі чекісти, що приймали участь у цій каральній операції були нагороджені «за боротьбу з контрреволюцією».
Михайло Матвєєв спершу отримав в якості заохочення радіолу. У 1939 році його відправили до табору на 10 років за «перебільшення службових повноважень». Але вже 1941 році він вийшов на волю і продовжив працювати в органах безпеки СРСР.
Серед жертв Сандармоху встановлено майже 290 українців. Серед них визначні особистості, митці, науковці, духовники, воїни, викладачі. Це сумна сторінка в історії не лише України, але й усіх країн, окупованих радянцями.
Автор: Марина Пєтушкова
для ІНФОЛАЙФ