В офіційній радянській пропаганді гітлерівські війська та Червона армія були запеклими ворогами. І, може, серед нижчих та середніх армійських чинів так і було. Про особисті мотиви солдатів війни, що 75 років тому, щось судити важко. Але от на високому рівні все не так однозначно.

Пакт Молотова-Ріббентропа лише чого вартий. Ось ще один історичний факт: саме 22 вересня 1939 року Вермахт провів спільний військовий парад з Червоною армією. Ця подія відбулась у Бресті.

Що було до того? Друга світова війна почалась 1 вересня 1939 року з нападу гітлерівської Німеччини на Польщу. 17 вересня до гурту долучився Радянський Союз. Червона армія перейшла радянсько-польський кордон. Як відомо, радянці прийшли не допомагати окупованій країні, а урвати свій шматок польського пирога.

Місто Брест тоді належало Польщі. І 14 вересня цей населений пункт зайняв 19-ий моторизований корпус Вермахта, яким командував генерал Гудеріан. Бій за фортецю тривав 3 дні, та врешті решт поляки відступили.

А вже 20 вересня до Бреста підійшла 29-та танкова бригада комбрига Кривошеїна. Діставшись пункту призначення Кривошеїн особисто пішов на переговори до німця Гудеріана. Темою розмови була передача міста та фортеці Радянському Союзу. До речі, перемовини велись французькою мовою, оскільки нею володіли обидва парламентера.

Одним з питань було проведення спільного військового параду.

Ось як згадує про ті перемовини генерал Гудеріан

«Як вісник наближення росіян прибув молодий російський офіцер на бронеавтомобілі, який повідомив нам про підхід їхньої танкової бригади. Потім ми отримали звістку про демаркаційну лінію, встановлену міністерством закордонних справ, яка, проходячи Бугом, залишала за росіянами Берестейську фортецю; таке рішення міністерства ми вважали невигідним. Потім було встановлено, що район на схід від демаркаційної лінії повинен бути звільнений до 22 вересня. Цей термін був настільки коротким, що ми навіть не могли евакуювати наших поранених і підібрати пошкоджені танки. Мабуть, до переговорів про встановлення демаркаційної лінії і про припинення військових дій взагалі не був залучений жоден військовий.

У день передачі Берестя росіянам в місто прибув комбриг Кривошеїн, танкіст, який володів французькою мовою, а тому я зміг легко з ним порозумітися. Всі питання, що залишилися невирішеними у положеннях міністерства закордонних справ, були розв’язані вигідно для обох сторін безпосередньо з росіянами. Ми змогли забрати всі, крім захоплених у поляків, запаси, які залишалися росіянам, оскільки їх неможливо було евакуювати за такий короткий час. Наше перебування в Бересті закінчилося прощальним парадом і церемонією з обміном прапорами в присутності комбрига Кривошеїна»

 

Отже, як проходив сам парад?

22 вересня о 16:00 Гудеріан та Кривошеїн вийшли на трибуну. Спершу маршем пройшла піхота, потім – моторизована артилерія. Пізніше над трибунами пролетіли близько 20 літаків. Наостанок проїхали мотополки.

Це все були німецькі війська.

Після параду під акомпанемент військового оркестру був урочисто знятий прапор зі свастикою і був піднятий радянський.

Передача міста від одних окупантів іншим відбулась.

До речі, через два роки німці повернуться до Бресту та захоплять його силою.

Автор: Марина Пєтушкова 

для ІНФОЛАЙФ

Інші статті автора

 

 

 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я