Багато звичних для нас речей, пов`язаних з національною свідомістю, раніше були смертельно небезпечними. Особливо в Україні. Тому подія, яка сталась 24 липня 1990 року дійсно смілива, відважна та важлива.

Тюрма народів СРСР була  на межі розпаду. І державності, довгі роки поневолені під серпом та молотом, потрохи розправляли плечі. У великій мірі це стосується України.

В Києві «Демократичний блок» міськради підготував проект рішення про підняття українського прапору на щоглі біля КМДА. Це питання поставили на голосування у Київраді. «За» проголосували 13 депутатів з 22 присутніх.

Доленосний стяг був пошитий на Західній Україні. І перед тим як замайоріти над Хрещатиком, його повезли до Софійського собору.

Прапор освятили представники різних конфесій. На службі були присутні священики Української автокефальної та греко-католицької церков. Вів службу архімандрит УПЦ Володимир.

На Софійській площі зібрались сотні тисяч людей зі всіх куточків України. Прапор до КМДА несли на руках, люди йшли маршем за жовто-блакитним прапором, це було справжнє свято для всіх присутніх.

Рівно о сьомій вечора виконувач обов`язків Київської міської ради Олександр Мосіюк почав підіймати прапор на щоглі. В той час хор Ященка виконував «Ще не вмерла Україна».

Пізніше він так прокоментував цю подію: «це був нокдаун для комуністичного режиму, точка неповернення та справжня перемога українського національного духу»

Біля щогли чергували небайдужі кияни, щоб комуністи не зняли жовто-блакитний прапор.

Олесь Гончар так описав свої враження: «Над Київською міською радою замайорів жовто-блакитний прапор! О 7-й год. вечора освятили й підняли. Людей було багато, і молодь, і старші розуміють значення події. Щойно дзвонила Алла Платонівна [Бажан], бігала, каже, раненько дивитись, чи не зняли. Майорить! Хтось діждеться, що замайорить і над цілою Україною. Хтось дочекається».

Чому ця подія взагалі стала можлива? 16 липня Верховна Рада ухвалила декларацію про державний суверенітет України. Це був сміливий крок до незалежності, а підняття прапору продовжило цей шлях.

Тоді в Києві КМДА була єдиною будівлею біля якої майорів жовто-блактний стяг. І, до речі, навіть молодята клали квіти не до Леніна, як раніше, а до прапора.

Зараз той надзвичайно важливий, перший офіційний стяг знаходиться у Музеї історії України.

Автор: Марина Пєтушкова 

для ІНФОЛАЙФ

Інші статті автора

 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я