Сьогодні, 24 вересня річниця знищення середмістя Києва. В цей день, у 1941 році радянські підпільники підірвали багато будівель на центральних вулицях. Неповторна атмосфера старовинного, інтелігентного, вишуканого Києва була втрачена назавжди.

Хрещатик

Серед жертв радянських диверсій Хмарочос Гінзбурга, Кінний цирк Крутікова, Поштамт, Гранд-готель, біржа, багато маєтків та особняків.

Залишки хмарочоса Гінзбурга

Також був знищений Успенський собор. Про нього варто згадати окремо. По-перше, його підірвали дещо пізніше – у листопаді 1941 року. А по-друге, досі точно невідомо, хто скоїв цей цинічний злочин проти української культури.

Але спершу трохи історії цієї старовинної святині.

Успенський собор, головний соборний храм Києво-Печерської Лаври був зведений у 1073 році. Ініціатором виступив Феодосій Печерський, а меценатом – князь Святослав Ярославович. Роботи тривали три роки.

Є легенда, що в бригаді будівельників були греки. Мовляв, Діва Марія прийшла їм у сні, показала яким має бути майбутній храм та відправила працювати у Київ. Однак, ніяких підтверджень, що греки приймали участь, немає.

Доля собору була досить важкою. У 1230 році в Києві був землетрус, у 1240-му – навала хана Батия. Успенський собор було розграбовано та понищено. Через два століття, у 1470 році собор відбудували. Але у 1482 до Києва навідались кримські татари на чолі з ханом Менглі-Гіреєм і знов мали справи до християнського собору.

Його знов відновили. І за часів великого князівства Литовського саме в там були могили литовської та київської знаті.

Пожежа 1718 року трошки зачепила Успенський собор. Але вже через 10 років його знов відбудували, та ще й розширили та прикрасили у стилі характерного для того часу українського бароко.

І вже у такому вигляді храм стояв до Другої світової війни.

3 листопада 1941 року о 14:30 на весь Київ пролунала серія вибухів. А коли кияни отямились, то виявили, що від старовинного Успенського собору лишились лише руїни.

Момент вибуху

Є декілька версій, хто ж винен у руйнування святині: радянці, чи німці.

На користь радянської теорії говорить той факт, що саме червоноармійські підпільники зруйнували Київ 24 вересня. І вони цілком могли підкласти вибухівку і в Успенський собор. Тим паче, що за декілька днів до вибуху на території Лаври виникали пожежі.

Режисер Олександр Довженко теж притримувався цієї версії. Він приїхав до Києва саме у листопаді 1941 і опитав багато людей. Він потім написав в своєму щоденнику: “Не німці знищили центр нашої знівеченої столиці, а ми самі… І Лавру висадили в повітря”.

В кінці 80-х років у радянських ЗМІ з`являлись сенсаційні спогади підпільників, що брали на себе відповідальність за руйнування собору. Мовляв спершу вони намагались скористатись радіокерованою бомбою, потім електродетонаторами, і нарешті особисто підпалили бікфордів шнур. Їх справжньою ціллю був президент Словакії Йозеф Тісо. Він якраз оглядав собор в цей день. Але замах на президента не вдався, а ось будівля була знищена.

Версія друга: Успенський собор підірвали німці. Саме так стверджували радянці та особисто В`ячеслав Молотов. Мовляв, зранку 3 листопада німці примусово евакуювали всіх мешканців прилеглих до Лаври кварталів. Ніби знали, що згодом пролунає вибух. Але документальних підтверджень, що саме нацисти це зробили – немає.

Є ще одна версія, вона певним чином об’єднує перші дві. Радянці замінували, а німці підірвали.

У спогадах лейтенанта 11 взводу спецпризначення Татарського є епізоди про мінування Музейного містечка у Лаврі. Німці знайшли вибухівку і частину знешкодили. Як і в ситуації з Будинком Вчителя.

Однак витягнути бомбу з-під Успенського собору було надто важко, і вони вирішили здійснити контрольовані вибухи.

Як було насправді, нині не відомо. Але з упевненістю можна сказати одне. Старовинний український храм зруйнували окупанти.

Його, звісно, потім відбудували. Але вже у незалежній Україні. Відкриття відновленої святині відбулось 24 серпня 2000 року. Роботи з його оздоблення тривають дотепер.

Автор: Марина Пєтушкова 

для ІНФОЛАЙФ

Інші статті автора

 

 

 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я