«Шахський палац». Які асоціації викликає це словосполучення? Східна казка, чарівні джини, загадкові красуні, Одеса.

Так, саме Одеса. В цьому місті на Гоголівській вулиці стоїть один із символів міста, що має таку назву. З цією будівлею пов’язано багато цікавих історій.
Однак почалось все без участі східних правителів. Будинок побудував польський архітектор Фелікс Гонсіоровський для свого земляка польського аристократа Зенона Бржовського у 1852 році. Це був час активного розвитку міста.
Ділянка з видом на море спершу була відведена для військового госпіталю. Будівництво навіть почали у 1794 році. Але так і не закінчили. Лікарня перетворилась на недобудову. Зенон Бржовський згодом викупив ділянку та замовив будівництво фортеці.

Шахський палац

Палац побудований у ранньоготичному англійському стилі із каменю-ракушняка. Найбільш ефектно будівля виглядала зі сторони моря. Людина підіймалась по сходах та помічала вежі палацу, що потопали у буйно зелених кронах дерев. Варто було пройти трохи далі, і з’являлась неприступна, майже середньовічна фортеця, оточена мальовничим садом.

Ворота на вулиці Гоголівській. Не збереглись

Стіни на вежі були прикрашені класичними готичними зубцями. Враження підсилювали стрілчасті вікна, та восьмигранні вежі. Східний корпус від вулиці був відділений металевим парканом. Будинок був облицьований білим інкерманським камінням. Чотири корпуси (Головний, Прохідний, Допоміжний та Їдальня) комплексу утворювали незамкнений внутрішній двір, на відкритому майданчику якого раніше стояв фонтан.
До будівлі вели масивні ворота з калиткою в вигляді підйомного мосту, що тоді знаходились на вулиці Гоголя. На жаль, до сьогодні ворота не збереглись.
Родина зернового магната Бржозовського усамітнено жила в своєму палаці. Тим не менш, частина будівлі все ж здавалась у найм. Так у 70-х роках XIX століття палац винаймав Федір Рафаілович, голова Бесарабо-Таврійського торгово-промислового банку.


Все ж яким чином неоготична фортеця перетворилась в Шахський палац? Зміна назви пов’язана з перським (іранським) шахом Мохаммедом Алі. Чоловік походив з династії Каджарів. Він правив своєю країною з 1907 до 1909 року. А тоді в Персії відбувся переворот, правителя звергли з престолу, він був відправлений у вигнання.
Так шах Мохаммед Алі опинився в Одесі. Він винайняв для себе незвичний та ефектний будинок за адресою вулиця Гоголя, 2. На той час, нею володів інший поляк граф Йосиф Шенбек.

Шах Мухаммед Алі

Іранський шах був досить екстравагантною людиною. Він любив розкіш, розваги, спілкування. Мухаммед швидко став популярним в місті. І вже скоро він створив в Одесі звичний для себе спосіб життя, оточив себе великою кількістю слуг та гаремом з 50 наложниць.

Гарем Шаха

В листуванні з британським прем’єр-міністром Гладстоуном, шах-вигнанець скаржився, що «простіше прожити 50 років з однією дружиною, ніж рік з 50». В місті любили історії, про те, як Мухаммед Алі виганяв наложниць, яких вважав у чомусь винними, через балкон першого поверху.

Фото: Роман Пєтушков

А своїм гостям-одеситам він дарував багаточисленними сувенірами. В Одесі перський правитель не лише розважався, але й готував повстання, він планував повернути собі престол. В 1911 році він зробив невдалу спробу захопити владу в Ірані. Після того, Мухаммед Алі до 1917 року жив в Одесі.

Фото: Роман Пєтушков

За ті 10 років, коли чоловік жив в Одесі, прижилась назва «Шахський палац».
Коли владу в місті захопили більшовики, будинок був націоналізований. В колишньому розкішному маєтку розміщались різні громадські організації. У них були різні завдання, однак аж ніяк не збереження інтер’єру. Був знищений паркет із цінних порід дерева, мармурове оздоблення, картини, скульптури, колекційні меблі.

Фото: Роман Пєтушков

На щастя, під час Другої світової війни Шахський палац не дуже постраждав. І навіть був трохи відновлений, коли там знаходився Будинок Творчості.
Тим не менш в перші роки незалежності України, Одеський неоготичний палац зустрів в жалюгідному стані. Там були вибиті вікна, двері, сипалась штукатурка.
У 2000 році почалась капітальна реконструкція, яку провело архітектурне бюро Архпроект-МДМ на замовлення Морського транспортного банку.

Сьогодні Шахський палац, принаймні зовні виглядає, як у роки своєї величі. На жаль, потрапити всередину не можна, оскільки приміщення належать банку, а він екскурсії не проводить.

Автор: Марина Пєтушкова 

для ІНФОЛАЙФ

Інші статті автора

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я