Чи мріяли ви колись мати власне житло на острові? Якщо так, то не обов`язково розглядати невеликі ділянки суші серед безкрайого Тихого океану. В Києві ваша мрія може без проблем стати реальністю. Оскільки тут є рукотворний острів, відомий як Русанівка.

Але за багато століть до того, як кращі уми УРСР придумали створити острів, Русанівка вже існувала, при чому, називалась так само. Ці землі, що належали Саві Русановичу,  були на кордоні з Микільським монастирем. Власне, з прізвищем землевладця  і пов`язане походження слова «Русанівка».

До речі, Сава Русанович був великим землевласником. Зокрема саме з ним історики пов`язують село Русанів, що з 47 км від Києва. Як би масштаби володінь цього пана стають зрозумілими.

Але Русанівка ніколи не розглядалась киянами, як можливе місце для життя. Хоча б тому, що Дніпро щорічно розливався, затоплював її. А всі охочі мати будинок на палях вже мешкали на Трухановому острові.

У 1906 році для колії мототрамваю до Броварів через Русанівську протоку був побудований металевий міст. Але його взірвали у 1941 році.

У генеральному плані розвитку Лівобережжя, датованому 1935 роком Русанівка, та й Березняки розглядається лише як перспективні промзони. Там могли розташувати пристані, місця для зимівки човнів, не більше.

На аерофотозйомці, що її робили німці під час Другої світової війни, на місці майбутнього спального району лише луги, поля, озера.

У  50-х роках минулого століття кількість мешканців Києва поступово та невпинно збільшувалась. Потрібно було будувати нові спальні райони.  Район Дніпра не був в лідерах місць для майбутніх жилих масивів. Все ж тоді ще греблі не було, і рівень води регулярно піднімався на 1-3 метри.

 

Саме тому більш віддалена від середмістя Києва Дарниця була заселена у 40-х роках, а перші думки про освоєння Русанівки з`явились значно пізніше.

А саме у 60-х роках. Саме тоді було знайдене рішення проблеми з розливом Дніпра. Було вирішено  створити рукотворний острів вищий звичайного рівня підйому води.

Пісок піднімався з дні ріки, і намивався на берега, піднімаючи їх рівень. Береги підняли на 3-5 метрів, убезпечивши їх від дніпровських вод. Для намиву було використано більш ніж 6 000 000 кубометрів піску.

Цікаво, що каналізаційний колектор був прокладений не під землею, а на поверхні. Потім його сховали під шаром ґрунту газонів. Завдяки цьому, при ремонтах комунікацій не потрібно перекривати автомобільний рух. Потім був створений Русанівський обвідний канал. Його загальна довжина складає 2 700 метрів, ширина – 40 метрів, а глибина варіюється від 3 до 7 метрів.

Канал поглинув озеро Святище.

Острів створили досить оперативно. Вже у 1962 році існував канал. У 1963 році на Русанівці з`явились перші мешканці. А через канал перекинули автомобільний міст. Згодом їх кількість збільшилась і зараз Русанівський канал можна перетнути до трьом автомобільних і двом пішохідним мостам.

У 1968 році саме на Русанівці був зведений перший в Києві 16-поверховий будинок.  У 70-х роках звели два експериментальні 17-ти поверхові будинки з вібропрокатних панелей на 40 рамах-ногах. Так звані «Будинки на курячих ніжках». В цілому ж острів забудований типовими 9- та 16-поверховими домами. Зараз там нові споруди практично не будуються через брак місця.

Також уваги заслуговують 16 фонтанів, встановлених у південній частині каналу. Їх запустили в експлуатацію у 70-х роках. Але за ними не було належного догляду. І до 2010 року вони лишились лише у спогадах. На щастя, Русанівським фонтанам дали другий шанс. У 2016 році відновлені світломузичні водограю знов запрацювали.

Русанівка – відносно молодий жилий масив Києва, проте, у певному роді, унікальний. Острів у мегаполісі з купою ефектних, красивих фонтанів.

Автор: Марина Пєтушкова 

для ІНФОЛАЙФ

Інші статті автора

 

 

 

 

 

 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я