20 липня у світі відзначають день шахів. Це гра, що, без перебільшення, завоювала світ. Інтелектуальне протистояння на шаховій дошці полюбляють на всіх континентах. Київ не став виключенням.

Але хто популяризував у Києві цей вид спорту? Коли було створене перше шахове товариство? Чому саме Київ став місцем проведення Третього всеросійського шахового турніру?

13 вересня 1879 року у невеличкому Михайло-Коцюбинське (тоді воно називалось Козел) Чернігівського повіту народився хлопчик. Батько Іван Сільвестрович Дуз-Хотимирський назвав сина Федором. На жаль, юнак рано осиротів і щоб якось вижити переїхав до Києва.

Чому нас цікавить доля звичайного бідолахи із невеликого села? Тому що саме цей хлопець зробить шахи популярними у Києві.

Він орендував кімнату на Микільській Слобідці, багато працював. Причому не цурався як розумової, так і фізичної праці.

А ще він дуже любив книги і не втрачав нагоди завітати до букіністичної крамниці. Одного разу 19-ти річному Федору до рук потрапила цікава книга. Вона пояснювала правила і тонкощі гри в шахи. Хитросплетіння ходів, тонкощі шахових стратегій так захопили хлопця, що він десь знайшов дошку і почав вчитись.

Юнак детально вивчив книгу, вирішив всі задачі, сам з собою постійно грав у шахи. І йому захотілось більшого.

В той час київські любителі шахів збирались у «Варшавському кафе» на Лютеранській. Це було богемне місце, де любили пропустити по чарці журналісти, письменники, актори та шахісти. Так, ця гра тоді теж викликала здивування та захват.

Федір Іванович прийшов до кафе та почав програвати. Виявилось, що у нього було замало практики. Тим не менш нестачу досвіду він компенсував бажанням вчитись. Такий підхід приніс свої плоди, і вже у 1899 році Федір Дуз-Хотимирський став чемпіоном Київського шахового турніру. Ба більше, саме він став ініціатором створення Київського товариства любителів шахів.

В ті часи взагалі було створено багато різноманітних товариств, тим не менш, саме шахове стало досить популярним, і там, крім всього іншого, навчали грі.  Приміщення надав художник Шиманський.

У 1900 році Федір Іванович поїхав до Москви, щоб взяти участь у Другому всеросійському шаховому турнірі. Він  зайняв 15 місце. Але їхав до Києва щасливий, тому що провів переговори і мав твердий намір Третій всеросійський шаховий турнір провести в Києві.

У 1903 році цю ідею вдалось втілити в життя.

Третій всеросійський шаховий турнір в Києві проходив з 1 до 23 вересня.  Там прийняло участь 19 учасників із 10 міст Російської імперії.

Змагання проводились у приміщення Товариства велосипедистів. Згідно з правилами, кожен учасник повинен був заплатити 40 рублів. Після турніру половина поверталась гравцям, а інша половина вносилась до призового фонду.

Переміг багаторазовий чемпіон Російської імперії Михайло Іванович Чігорін, він отримав головний приз – 500 рублів. А це досить пристойні на ті часи гроші.

Федір Іванович знову зайняв 15 місце. Проте йому вдалось зробити шахи популярними в Києві. І все більше людей почало захоплюватись цією грою. Це і стало його головною перемогою.

Автор: Марина Пєтушкова 

для ІНФОЛАЙФ

інші статті автора

 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я