Хто такий Атлант? Згідно з грецькою міфологією – це дужий титан, що приймав участь у війні проти олімпійських богів. Коли титани зазнали поразки, Зевс покарав Атланта і доручив йому тримати на своїх плечах небо.

В той же час «атлантами» в архітектурі називають колони, що мають вигляд могутніх чоловічих фігур та підтримують виступаючі частини будівлі. Дім Фальц-Фейна в Одесі або «Дім з Атлантами» максимально точно ілюструє обидва значення цього слова.

Будинок знаходиться на вулиці Гоголя № 5-7. Він був побудований у 1901 році на замовлення родини Фальц-Фейнерів.

Трохи детальніше варто розповісти про цю родину. В середині XVIII століття на запрошення імператриці Катерини до Російської імперії почали прибувати німецькі колоністи. Серед них було дві заможні родини: Фальц та Фейн. Діти з цих сімей закохались одне в одного, вирішили побратись. І щоб зберегти обидва дворянські прізвища нова сім`я їх об’єднала, так з’явились Фальц-Фейни.

Вони залишили по собі неабиякий слід. Були одними з найбагатших в країні землевласниками та вівцеводами, палкими колекціонерами, меценатами. Вони торгували шкірами, вовною та м`ясом через Одеський порт, відкрили шоколадний та винний заводи. Фрідріх Фальц-Фейн у 1874 році заснував відомий на весь світ заповідник Асканія-Нова.  Микола II дарував родині наслідне дворянське звання.

Наприкінці XIX століття родина замовила архітекторам Леву Влодеку та Семену Ландесману побудувати дім. Скульптури атлантів, що тримають на своїх плечах світ, створив скульптор Товій Лазаревич Фішель.

Будинок вийшов незвичним. Він має нестандартне планування. В той час в Одесі фасади переважно виходили прямо на вулицю. Однак не у випадку з домом Фальц-Фейнів. Він має П-образну форму, завдяки чому вдалось в центрі галасливого міста створити затишний садок та захистити мешканців дому від вуличного шуму.

Два гіганти теж досить оригінально розташовані. Вони знаходяться на розі будівлі, і відділені від стіни. Атланти тримають не лише земну кулю, але й балкон, що починається з другого поверху. Самі Фальц-Фейни мешкали в двоповерховому домі під номером 5, а 5-ти поверхову будівлю здавали у найм.

Цікавим був внутрішній двір. Спершу всередині двору була альтанка, що стояла всередині невеликого штучного озера. Тепер там просто невеликий садок.

Родина Фальц-Фейнів мешкала в домі до 1917 року. Потім вони емігрували закордон, рятуючись від більшовиків. Але не всі. «Володарка Херсонських степів» 84-річна Софія Богданівна була розстріляна більшовиками в своєму маєтку в Хорлах. Нащадки родини і досі мешкають в Ліхтенштейні.

Що ж сталось з домом? Під час війни від вибухів почала руйнуватись куля, яку тримали атланти. Коли Одесу окупували румунці, всіх мешканців дому виселили. Натомість там оселились фашистські офіцери. На земній кулі була намальована свастика.

Після війни там знаходився штаб Червоної армії.

Тепер в цьому будинку мешкають одесити, частина – віддана під офіси.

Атланти із земною кулею стали одним з найвідоміших одеських символів, саме це офіційна емблема Всесвітнього клубу одеситів, де головує Михайло Жванецький.

Автор: Марина Пєтушкова 

Фото: Роман Пєтушков

для ІНФОЛАЙФ

Інші статті автора

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я