Який зв`язок може бути між кондитером, будинком в стилі модерн і графинею Уваровою? Все це поєднує старовинний будинок номер 19, що знаходиться на Бульварно-Кудрявській вулиці.

Раніше цей дім привертав увагу. Красивий, витончений, 4-поверховий, з купою деталей, що хочеться роздивлятись. Як картинка. Зараз ситуація трохи інша, оскільки з обох боків виросли велетенські жилі будинки. Але повернемось у позаминуле століття.

1899 рік. Київ. Кондитер та пекар, купець 2 гільдії Август Якович Септер вирішив придбати ділянку у середмісті Києва. До речі, братом нашого героя був Карл Септер. Той був купцем першої гільдії, торгував медичним приладдям та володів 40 ділянками у Ворзелі. Трохи пізніше він продасть свою нерухомість Федору Терещенко. А той подарує її своїй дочці Наталії Уваровій. Ось і зв`язок простого пекаря з спадкоємицею цукрового магната.

Проте мова зараз про Августа. Власницею ділянки, що йому сподобалась була попадья Катерина Гаврилівна Флоринська. У неї там стояв двоповерховий будинок флігель та служби. Своє майно Флоринська оцінила недешево. Тож кондитер-домовласник взяв кредит у  земельному банку і замовив архітектору Мартіну Клугу проект прибуткового будинку.

На рахунку Клуга десятки інших споруд в столиці. Серед них прибутковий будинок Родзянко на ЯрВалу, будинок на Лютеранській,6, споруда на розі Саксаганського та Льва Толстого і багато-багато інших.

Мартін Вільгемович гарно впорався з поставленою задачею. Він спроектував 4-х поверховий цегляний дім. В центрі фасаду знаходиться арочний вхід у вестибюль. Сходи освітлюються верхнім світлом. Фасад має симетричну композицію, і є класичним представником модерну. А саме між вікнами знаходяться ліпні рослинні орнаменти, у верхніх частинах центрального ризаліту – сині майолікові вставки. Балкони по бокам ризаліту ніби зійшли з архітектурних посібників. Там і масивні цегляні забори на кронштейнах, і легкі ажурні, фігурні решітки. Композиційно завершує фасад дугообразний виступ на дахом з вікнами.

Звісно Август Септер не планував одноосібно мешкати в цьому домі. Це був прибутковий будинок. Досить розповсюджений варіант отримання пасивного прибутку в ті часи. Приміщення на першому поверсі  призначались для магазинів. А квартири на 2-4 поверхах здавались в оренду.

Вони мали різну ціну. Найдорожчими були квартири на 2 поверсі, такі ж, але розташовані на останньому поверсі, були дешевше.

Двокімнатні квартири № 10-12, з яких тільки в одній були туалет і ванна, приносили від 200 до 250 рублів річного доходу. Квартири № 11-15 перебували в напівпідвалі, що і зумовило нижчу їх вартість. У підвалі знаходилися двокімнатні квартири № 11-12 і № 15, однокімнатна квартира з кухнею (№ 14) і п’ятикімнатна квартира з кухнею (№ 13).

Квартира № 15 була ще більш доступною і приносила 180 рублів річного доходу; п’ятикімнатна квартира № 13 давала 400 рублів на рік, однокімнатна квартира № 14 – 140 рублів. Квартири в підвалі були обладнані туалетами і ванними кімнатами. У дворовому флігелі знаходилося п’ять квартир. Вартість квартир на першому поверсі була нижче: річна орендна плата становила 200-220 рублів.

Доля Августа Септера після радянської окупації Києва невідома. Однак призначення будинку не змінилось. Там само, як і сто років тому, на першому поверсі магазини і кав`ярні, а вище – квартири.

Рішенням виконавчого комітету Київської міськради народних депутатів № 1107 від 18 листопада 1986 року будинок на Бульварно-Кудрявській, 19 визнано пам’яткою архітектури.

Це я рятує дім Септера від знесення. І поки навколо виростають багато верхівки, невеликий старовинний будинок тихо зберігає свої історії.

Автор: Марина Пєтушкова 

Фото: Роман Пєтушков

для ІНФОЛАЙФ

інші статті автора

 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я