На карті Києва назва «Борщагівка» зустрічається досить часто. Наприклад «Софіївська Борщагівка», «Петропавлівська», «Південна». 

І всього Борщагівок у Києві є 5. І люди там мешкали задовго до того, як ці місця стали частиною міста, або пригородами. Всі Борщагівки були монастирськими хуторами.

Чому виникла така назва? Найбільш вірогідно, вона з`явилась завдяки річці Борщагівка, це права притока річки Ірпінь. Іноді у старовинних довідниках можна зустріти інші назви цієї річки, зокрема Желань, Нова Гребля або Жилка. Тим не менш, частіше всього річку називали саме Борщагівка, через траву борщівка, що рясно росла на її берегах.

А тепер давайте з`ясуємо, звідки з`явились всі ці Борщагівки.

Михайлівська Борщагівка

Михайлівська  Борщагівка має найповажніший вік. Вона була подарована Михайлівському Золотоверхому монастирю десь між 1108 та 1113 роками. Такий щедрий дар зробив онук Ярослава Мудрого Святополк-Михайло. Він  був титарем релігійної установи. Тобто не будучи послушником опікувався майном монастиря.

Майнове право Михайлівського Золотоверхого неодноразово підтверджується в різноманітних документах. Борщагівку згадує ігумен Макарій, коли у 1526 році робив інвентаризацію. Польський монарх Стефан Баторій у 1578 не мав нічого проти. Та навіть Петро I своєю грамотою у 1700 підтверджував право монастиря на селище.

Що ж собою являла Михайлівська Борщагівка декілька століть назад? Це було село, не надто багаточислене. У 1766 році там мешкало 65 осіб. Люди займались хліборобством та скотарством.

У 1974 році хутір приєднали до Києва.

Микільська Борщагівка

В часи Київської Русі на березі річки Борщагівка було селище Добрий Дуб. Воно, як і багато інших було знищене татаро-монголами.  Пройшли роки, на берегах річки розкинулись угіддя та поля. І одна ділянка належала єврею Огроновичу. Володар цінної нерухомості у передмісті Києва не залишив по собі нащадків, тож великий литовський князь Олександр у 1497 році подарував цю ділянку була подарована Микільському монастирю .

У 1730 році там було 30 дворів, згодом виникло повноцінне село Микільська Борщагівка

Прийшли радянці і у 1966 році збудували поряд з селом однойменний житловий масив. Згодом мікрорайон поглинув село та змінив назву на Південна Борщагівка.

 

Софіївська Борщагівка

Софіївська Борщагівка це село, що знаходиться в передмісті Києва. Насправді, цей населений пункт межує з Києвом і плавно в нього переходить. Село має поважний рік, воно було засноване у 1497 році. Відомо, що у 16 столітті ним володів Софійський монастир.

У 1590 році митрополит Михайло Рогоза взяв та й подарував всі ці землі «землянину Єфиму Олешковичу».  Пізніше село носило дуже оригінальну назву Борщагівка на річці Борщагівці. На початку 18 століття там було тільки три хати. Але з часом кількість мешканців збільшилась до 91 людини. Може тому, що там був монастирський двір та шинок? Самі ж селяни заробляли на життя городництвом та дрібним скотарством. У 1937 році Софійська Борщагівка входить до складу Києва-Святошинського району.

Братська Борщагівка

Цим селищем володів Братський монастир. Є декілька версій, коли землі були подаровані релігійній установі. За однією з них ця подія відбулась після приїзду митрополиту Петра Могили до Києва у 1633 році. Мовляв козацький гетьман Петрижицький віддав село монастирю. За іншою – Братський монастир отримав нерухомість у подарунок з у 1638 році з дозволу польського короля Владислава IV.

Потім він ще декілька разів видавав грамоти, що це підтверджують. В будь-якому випадку люди у селищі з`явились тільки на початку 18 століття.

І хоча, людей у Братській Борщагівці мешкало небагато (у 1766 році – 56 жителів), але там був монастирській двір з пасікою. А також будинок з садом для відпочинку, млин, шинок. Влітку туди любили приїздити на відпочинок студенти Київської семінарії.

Крім того, у Братську Борщагівку дуже часто приїздили богомольці. Їх приваблювала чудотворна ікона Божої матері, що знаходилась у храмі Живоносного джерела Пресвятої Богородиці. У радянські часи церква дуже постраждала, та змогла вистояти і була відновлена у 2002 році.

Також з 1767 року там мешкала болгарська діаспора. Частина села навіть мала таку назву «Бургари».

У 1974 році Братську Борщагівку приєднали до Києва, а у 1980-х вона стала жертвою нового спального масиву Південна Борщагівка.

Петропавлівська Борщагівка

Це село під Києвом, практично поряд. Колись було частиною Софійської Борщагівки, проте у 1686 році Софійський монастир подарував його Петропавлівському домініканському монастирю. Так би мовити від нашого стола до вашого. Буквально, у документах так і вказано «для пропітанія».

Від того і виникла така назва. Заселення почалось на початку 18 століття. І у 1787 році там вже було 200 мешканців.

Це було заможне село. Там було 2 млини, гуральня, пасіка, сіножаті. У 1755 році з`явилась церква Симеона Стовпника, а при ній – школа.  До речі, церква відреставрована і досі працює.

На мапі Києва є ще одна Борщагівка – Південна. Це спальний район, який з`явився у 1980-х роках.

Ось так колишні монастирські села перетворились на жилі масиви та передмістя  Києва.

Автор: Марина Пєтушкова

Для ІНФОЛАЙФ

Інші статті автора

 

 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я