Вибір ресторанів та кав`ярень у Києві вельми широкий. Є заклади на будь-який смак.
Деякі кафе існують лише один сезон, деякі – десятиліття. Найчастіше вони закривають через економічні проблеми. Але це не стосується ресторану «Столичний». Цей елітний заклад на Хрещатику зник з гастрономічної карти столиці через те, що будівлю, в якій він знаходився – знесли. Зараз там пустир. Давайте згадаємо, як було раніше.
У 60-х конкуренція в сфері закладів громадського харчування була набагато меншою, ніж зараз. Так, наприклад, у 1962 році в місті було всього 12 закладів. Тож не дивно, що візит у ресторан був цілою подією.
А особливо у «Столичний». Це був елітний заклад, де у 60-х вечеря коштувала 3 рублі. При середній зарплатні в 100 рублів – досить пристойна сума.
У закладі подавали класичні страви: котлети по-київські, борщ, різноманітні різновиди супів, класичні гарніри, оселедець, галушки, битки і тефтелі. З напоїв пропонували шампанське, коньяки, лікери, горілку, пиво, узвар, компот, мінеральну воду. Увечері «Столичний» перетворювався на сигарний клуб.
Однак цей ресторан відомий не лише великий вибором сигарет, але й резонансною кримінальною справою, пов`язаною з розкраданням матеріальних цінностей. Так звана «справа Шахині» сколихнула всю столицю. Головною обвинуваченою стала керуюча закладом Ліда Єлкіна. За її головування неофіційний прибуток ресторану щодня був щонайменше 750 рублів.
Секрет успіху був класичний, зав`язаний на калькуляції продуктів. Вони були складені таким чином, щоб буквально запрошували вчиняти злочини. Наприклад, борщ, зварений по затвердженим правилам був би більше схожим на кашу.
В ресторанах масово зменшували кількість інгредієнтів. Ну, наприклад, в тому ж «Столичному» котлети по-київські готувались не суто з м`яса курки. У фарш додавали індичку чи свинину. Також зменшували кількість масла, натомість компенсуючи все панірувальними сухарями.
А всі залишки продуктів продавались повз касу. Звісно, всі учасники процесу від кухаря до офіціантів отримували свою частку. А найбільше клала до кишені керівниця закладу.
У 1974 році «Столичний» почали перевіряти. Одного разу звичайний відвідувач обережно поклав замовлену котлету до спеціального кулька, щоб потім відвезти її на експертизу. Це і стане початком справи «Шахині», яка пізніше нараховувала 210 томів.
Ліда Єлкіна була заможною дамою. Навіть у 70-ті в неї працювали дві прибиральниці, водій, особистий перукар та майстер манікюру. Але статки та зв`язку не врятували жінку від в`язниці. Вона отримала 15 років обмеження волі. На 8-му році вона померла.
А ресторан продовжив працювати. Аж до 2003 року. Коли будівлю, де він знаходився, знесли.
Автор: Марина Пєтушкова
для ІНФОЛАЙФ