18.1 C
Kyiv
Субота, 14 Вересня, 2024

Через штучне запліднення змогли вивести 97 акул — найбільше в межах одного дослідження. Це може допомогти їх зберегти

Науковцям вдалося успішно здійснити штучне запліднення бамбукових білоплямистих акул, унаслідок якого народилися 97 рибин. Це наймасштабніша на сьогодні спроба розведення акул таким способом, яка може допомогти у їхньому збереженні.

Про це повідомив Музей природної історії імені Філда, що в американському Чикаго.

Через забруднення води, зміни клімату та промисловий вилов популяція акул скоротилася на 71% із 1970 по 2018 рік, а половина їхніх видів (16 із 31) перебуває під загрозою або на межі зникнення, підрахували раніше автори статті у науковому журналі Nature.

Тому науковці шукають способи сприяти і збереженню, і розмноженню акул. Перенесення риб з одного акваріума в інший для спарювання дороге й може бути стресовим для них. Тому перспективнішим видається штучне запліднення.

Різні акули мають свої особливості запліднення: самки деяких видів, приміром, можуть тримати сперму місяцями, запліднюючи нею яйця «на вимогу» самця — тому він не обов’язково є батьком акуленят, що народжуються.

Деякі самки навіть здатні самозапліднювати яйця (цей процес називається партеногенезом), унаслідок чого народжуються акуленята лише з генетичним матеріалом матері.

Тому науковці вирішили зосередитися на одному з видів — бамбуковій білоплямистій акулі. Вони сягають метра завдовжки, часто живуть в акваріумах, ведуть нічний спосіб життя і є цілковито безпечними для людини.

Дослідники взяли 82 зразки сперми у 19 самців, з яких потім відібрали якісні. Частину з них використали для запліднення самок у Музеї природної історії Філда, частину — заморозили й розіслали до кількох інших закладів, де водяться самки акул.

Запліднення відбувалося так: спершу перевіряли, чи немає в самки вже запліднених яєць (для цього через яєчні чохли на її тілі пропускали світло), а потім присипляли та вводили сперму в її репродуктивний тракт. Уся процедура триває до 10 хвилин і абсолютно безболісна.

Загалом штучно запліднили 20 самок бамбукових білоплямистих акул. Через чотири місяці з яєць вилупилися акуленята — загалом 97 риб. Успішність процедури під час використання незамороженої сперми становила 27,6%, а в разі заморожування на 48 годин — лише 7,1%.

Попередні результати дозволяють науковцям сподіватися, що штучне запліднення може бути дієвим способом розведення акул. Такі дослідження проводили й раніше, але доти вони ніколи не охоплювали більше ніж кількох самок.

Тепер науковці планують повторити його на інших видах акул. Результати дослідження вони оприлюднили 13 травня в науковому виданні Scientific Reports.

ПО ТЕМІ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

ОСТАННІ НОВИНИ

ПОДІЛИТИСЯ З ДРУЗЯМИ

ми у соцмережах

10,086Вентиляторитак