Науковцям вдалося успішно здійснити штучне запліднення бамбукових білоплямистих акул, унаслідок якого народилися 97 рибин. Це наймасштабніша на сьогодні спроба розведення акул таким способом, яка може допомогти у їхньому збереженні.
Про це повідомив Музей природної історії імені Філда, що в американському Чикаго.
Через забруднення води, зміни клімату та промисловий вилов популяція акул скоротилася на 71% із 1970 по 2018 рік, а половина їхніх видів (16 із 31) перебуває під загрозою або на межі зникнення, підрахували раніше автори статті у науковому журналі Nature.
Тому науковці шукають способи сприяти і збереженню, і розмноженню акул. Перенесення риб з одного акваріума в інший для спарювання дороге й може бути стресовим для них. Тому перспективнішим видається штучне запліднення.
Різні акули мають свої особливості запліднення: самки деяких видів, приміром, можуть тримати сперму місяцями, запліднюючи нею яйця «на вимогу» самця — тому він не обов’язково є батьком акуленят, що народжуються.
Деякі самки навіть здатні самозапліднювати яйця (цей процес називається партеногенезом), унаслідок чого народжуються акуленята лише з генетичним матеріалом матері.
Тому науковці вирішили зосередитися на одному з видів — бамбуковій білоплямистій акулі. Вони сягають метра завдовжки, часто живуть в акваріумах, ведуть нічний спосіб життя і є цілковито безпечними для людини.
Дослідники взяли 82 зразки сперми у 19 самців, з яких потім відібрали якісні. Частину з них використали для запліднення самок у Музеї природної історії Філда, частину — заморозили й розіслали до кількох інших закладів, де водяться самки акул.
Запліднення відбувалося так: спершу перевіряли, чи немає в самки вже запліднених яєць (для цього через яєчні чохли на її тілі пропускали світло), а потім присипляли та вводили сперму в її репродуктивний тракт. Уся процедура триває до 10 хвилин і абсолютно безболісна.
Загалом штучно запліднили 20 самок бамбукових білоплямистих акул. Через чотири місяці з яєць вилупилися акуленята — загалом 97 риб. Успішність процедури під час використання незамороженої сперми становила 27,6%, а в разі заморожування на 48 годин — лише 7,1%.
Baby sharks (doo, doo, doo, doo, doo, doo) 🦈
Researchers, including our own Kevin Feldheim, are studying artificial insemination as one viable way to help protect endangered shark species. https://t.co/ypiloT2day
— Field Museum (@FieldMuseum) May 13, 2021
Попередні результати дозволяють науковцям сподіватися, що штучне запліднення може бути дієвим способом розведення акул. Такі дослідження проводили й раніше, але доти вони ніколи не охоплювали більше ніж кількох самок.
Тепер науковці планують повторити його на інших видах акул. Результати дослідження вони оприлюднили 13 травня в науковому виданні Scientific Reports.