Вчені зробили тривожний прогноз, коли розтане крижана шапка Північного Льодовитого океану – це станеться раніше, ніж очікувалося.
Про це повідомляє Geophysical Research Letters.
Площа крижаної шапки Північного Льодовитого океану змінюється протягом року, досягаючи мінімуму у вересні.
Раніше вважалося, що при збереженні поточних темпів глобального потепління, близько 2050 року лід над океаном розтане майже цілковито, зберігши менше мільйона квадратних кілометрів плаваючих крижин, однак зараз вчені дійшли висновку, що це може статися вже між 2030 і 2040 роками.
Науковці зробили такий прогноз, врахувавши «Десятирічні тихоокеанські осциляції» (IPO, Interdecadal Pacific Oscillation) – коливання температури в тропічних областях Тихого океану, що змінюють її приблизно на 0,5 градусів за Цельсієм протягом 10-30-річного циклу. П’ять років тому цей цикл увійшов у фазу потепління. Цей процес впливає і на ситуацію далеко на півночі.
За допомогою моделювання змін крижаного покриття Льодовитого океану при IPO, спрямованого до потепління, а також до похолодання, фахівці встановили, що при зростанні температури в приекваторіальних областях Тихого океану – як це спостерігається зараз – повне розчищення Льодовитого океану до вересня вперше може наступити раніше, ніж передбачалося до цих пір – між 2030 і 2040 роками.
Науковці наголошують, що основною причиною нинішнього танення Льодовитого океану є пов’язане з людською діяльністю глобальне потепління. Тому точна дата першого повного танення океанських льодів теж залежить від діяльності людей. Підвищення або зниження викидів парникових газів в найближчі роки може зрушити цей термін на більш ранній або пізній час.
Нагадаємо, космічний зонд HP3 вперше зробив свердловину в поверхні Марса.