Мандруючи Україною. Старовинні замки Рівненщини

Якщо ви мрієте про мандри замками, захопливі історії про кохання, зраду, військові подвиги, то не треба їхати далеко. На Рівненщині сховані справжні архітектурні скарби, вік яких сягає декілька століть.

Дубенський замок

Знаходиться у місті Дубно, і є одним із семи чудес України. Він був побудований у 1492 році Костянтином Острозьким. На початку XVII століття його нащадок Януш Острозький перебудував твердиню в стилі пізнього ренесансу. Замок був добре укріплений. Зі сторони міста його захищав кронверк та глибокий рів, а з півдня та сходу природну перешкоду становила річка Іква. Захищали будівлю 73 гармати. За всю свою історію Дубенський замок ніколи не був взятий приступом. А охочих було багато починаючи із татарів та закінчуючи шведами. Арсенал постійно поповнювався коштом власної ливарної майстерні.
Замком в різні часи володіли Заславські, Сангушки, Любомирські. Вони зібрали у ньому багату колекцію коштовних речей: посуд, картини, книги, ікони, прикраси, одяг – все це зараз становить експозицію замку-музею. Дубенський замок відкритий для відвідувань. За помірну ціну кожен охочий може побувати в одній із найстаріших твердинь України.

Замок князів Острозьких


Це була резиденція князів Острозьких, які були одними із найбагатших магнатів Речі Посполитої у XIV – XVI століттях. Замок знаходиться у місті Острог. Його побудували на місці старовинного укріплення часів Київської Русі, що було зруйноване монголо-татарами ще у 1241 році.
Спершу з’явилась башта-донжон, яка збереглась донині та називається «Вежа мурована». Крім неї залишились з давніх часів Кругла башта (XVI ст.), Богоявленський собор (XV – XVI ст.), надбрамна дзвіниця (1905 рік) та фрагменти стін. Нині на території замку працює краєзнавчий музей.

Троїцький монастир-фортеця


Знаходиться недалеко від Острога на відстані буквально 3 км. Причому, назва «монастир-фортеця» максимально точно відтворює його сутність. Це не тільки, і не стільки релігійна споруда, як оборонна. Стіни монастиря сягають 1,5 метрів в товщину і до 8 метрів у висоту. Він був заснований князями Острозькими у XV році.

Тараканівський форт


Це оборонна споруда, що датується XIX ст. Знаходиться в районі села Тараканів Дубенського району. Будівля має форму ромбу, сторони якого сягають довжини 240 метрів. Ззовні є великий рів з земляними валами. В центральній частині форту була побудована 2-х поверхова казарма, до якої можна було потрапити по 4 підземним ходам. Периметр форту складений із 105 казематів. Там міг розміститись гарнізон із 800 осіб.
Тараканівський форт був побудований для захисту залізничної лінії Львів-Київ. У 1873 році на будівництво споруди було виділено 66 мільйонів рублів. Були використані не лише камінь та цегла, але й бетон. У 1890 році на інспекцію форту приїхали члени царської родини.
Тараканівський форт стійко витримав випробування першою світовою війною. Пізніше – став в’язницею.
У 1956 році Міністерство торгівлі УРСР намагались там облаштувати склад для зберігання консервованої продукції, але через велику вологість у приміщеннях ця ідея не увінчалась успіхом. Зараз Тараканівський форт стоїть закинутий, поступово руйнується. Тому поспішайте відвідати це дуже атмосферне місце, поки воно ще є.

Замок Чарторийських


Це був маєток волинського князя Федора Чорторийського. Знаходиться у місті Клевань. На початку XV ст. князь почав реконструкцію та добудову сімейного гнізда. Роботи тривали цілих 60 років. Через рів до замку вів арковий міст, прикрашений фресками. В замковому комплексі було 2 кам’яні башти й 1 дерев’яна (не збереглась). В них розміщувались бастіон та арсенал. Одного разу замку вдалось витримати тижневу облогу татарськими військами у 1640 році. Є легенда що з твердині Чарторийських підземними ходами можна дістатись до Оленського замку та Благовіщенському костелу. Подейкують, що у руїнах є привиди закоханої пари. Мовляв, дівчина відмовила князю Чарторийському в праві першої ночі, він розлютився на замурував юнку та її коханого у стіні валу.

На початку XVII ст. володар покинув замок, перетворивши його на лазарет. Пізніше там працював єзуїтський колегіум. На початку XIX сторіччя вже інший князь Чарторийський вирішив заснувати у замку польську гімназію. Вона працювала до 30-х років, а потім була закрита через те, що її вихованці брали участь в польських бунтах. Потім в гімназійних аудиторіях працювало духовне училище. Під час першої світової війни у Клеванській фортеці був ветеринарний евакуаційний пункт. Під час XX ст. замок часто змінював своє призначення. Там були притулок для безхатьків, інтернат для сиріт, база НКВС, німецькі каральні органи, ПТУ і навіть лікувально-трудовий профілакторій для людей з алкогольною залежністю.
Але з 1988 року будівля стоїть пуста і поступово руйнується. До речі, поряд знаходиться знаменитий Клеванський тунель кохання.

Автор: Марина Пєтушкова 

для ІНФОЛАЙФ

Інші статті автора

загрузка...
Загрузка...

Поширюйте матеріал

Загрузка...